Univerzální divinační systém  1

AnzuUniverzální divinační systém vznikl na základě inspirace, přesto jsem zkusil dohledat, zda jemu podobný v minulosti existoval. Nalezl jsem pouze náznaky a nepodložené spekulace. Přestože je systém pravděpodobně znám, jedná se snad pouze o jedince nebo malé skupinky, proto ho nyní zveřejňuji a dávám k dispozici všem. Možný historický původ systému se rozplývá v časech mezopotamie u semitských kmenů (pražidů), kteří pro důležitá rozhodnutí používali náboženský artefakt Urim a Thummim a poznávali tak Boží záměr, pravdu nebo budoucnost, která se jinak dala vyčíst skrze sny a proroctví (zjevení).

Jednalo se o metodu losování. Je zde jistá podobnost s babylonskými tabulemi osudu, které v principu samotném vytvářejí kosmický řád a sdělují budoucnost zamýšlenou horním světem nebes. Urim a Thummim je popisován jako deska posázená dvanácti drahokamy, kterou nosil na hrudi velekněz. V babylonu byl nositelem podobné desky Marduk. Hebrejská tradice úplně přesně neví, jak se ono biblické losování dělo a spekuluje, že to bylo buď pomocí písmenek Božího jména, Božích jmen nebo pomocí dvou kamenů vložených do váčku, kdy rozhoduje první vytažený, ale to zamítá kabalista Abraham Abulafia a sám usuzuje, že losování muselo proběhnout zcela jiným způsobem, které spíše odpovídá podobě dvou mincí a snaží se velmi opatrně popsat v podstatě stejný princip, který jsem jednoho večera obdržel hlubokým rozjímáním. Proto usuzuji, že systém je znám přinejmenším těm, kteří se ho pokusili zhotovit dle zmíněného autora nebo k němu přišli cestou inspirace.

Princip není nijak závislý na tom, zda je konkretizován do polodrahokamů, kovů, kostí, dřeva, kamenů nebo jiné materiální formy, sám o sobě je řádem strukturujícím univerzum a neexistuje pro něj pouze jediná možná podoba. Skutečná rekonstrukce Urim a Thummim by nebyla nijak ověřitelná a sama možnost nabízená Abulafiou asi ani nebyla oficiálně reflektována a proto bude divinace pražidů, kteří pro své učení nepoužívali žádné písmo a vše tradovali ústy a pamětí, metodou stále zapomenutou a ztracenou.

Snad mi odpustíte, že v podstatě jednoduchý věštecký systém uvádím složitě a navíc sám doznávám, že není ani můj a je odvoditelný od středověkého autora kabaly, přestože vše podávám tak, že tuto skutečnost jsem objevil spíše náhodně a to dlouho po mé vlastní formulaci, kdy jsem si zmíněného kabalistu otevřel na stránce, která se danou problematikou podoby Urim a Thummim zabývala. Na jednu stranu mohu říci, že systém je starý a možná je odhaleným systémem velekněží, který popisuje Mojžíš a Samuel, ale na druhou stranu to nelze s jistotou tvrdit.


Princip divinace funguje skrze dva elementy, aktivní a pasivní ve formě projevení a neprojevení. V přeneseném smyslu máme ruku pravou a levou: Dávající a přijímající, která má dlaň a hřbet, určující jejich aktivní a pasivní formu.

 

Chceme-li uctít tradici, budeme mít dvě mince, jednu zlatou-sluneční a druhou stříbrnou-měsíční, a do obou vyryjeme rovnostranný trojúhelník. Hodíme-li je směrem k nebesům a necháme spadnout na zem, dostaneme čtyři možné podoby losování: 

líc-Zlatá a rub-Stříbrná

rub-Zlatá a líc-Stříbrná

rub-Zlatá a rub-Stříbrná

líc-Zlatá a líc-Stříbrná 

Pokud do celého systému dosadíme živlový koncept, bude samotný zlatý líc ohněm, stříbrný líc vodou a dva losované ruby vzduchem a dvě líce zemí (nebo naopak). Tím bychom získali i jednotlivá písmenka Tetragramatonu.

Bez těchto konceptů by měly dané možnosti význam:

Aktivní (zlatý trojúhelník)

Pasivně-Aktivní / Aktivně-pasivní (oba trojúhelníky)

Pasivní (stříbrný trojúhelník)

Prázdný / Pasivně-Pasivní (žádný trojúhelník)

Forma mincí může být samozřejmě přizpůsobena možnostem zhotovitele záměnou materiálu, barvy nebo symbolů, protože důležitý je princip. Můžeme tak mít i mince stejné a na jednu zakreslit pouze symbol plus (+) a na druhou mínus (–) a divinace na otázku proběhne v následujících losech:

plus (+)

plus a mínus (+) a (-)

mínus (-)

ani plus ani mínus (obě prázdné)

Je to velmi jednoduché a univerzální systém divinace může používat úplně každý. Nemusíte znát písmo nebo mít speciální schopnosti, stačí hodit mincemi a máte odpověď na vaši otázku.


Abraham Abulafia (1245 až cca 1292) – příspěvek o Urim a Thummim jsem pravděpodobně zahlédl v Sefer ha-Ot (Knize znamení)


1
Diskuze k článku:

avatar
666
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
WANKES Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
WANKES
Host
WANKES

Všechny systémy jsou postaveny na principu živlů. Tohle konkrétní mi přijde jako velmi ořezaná verze I ťing