Univerzální divinační systém  1

AnzuUniverzální divinační systém vznikl na základě inspirace, přesto jsem zkusil dohledat, zda jemu podobný v minulosti existoval. Nalezl jsem pouze náznaky a nepodložené spekulace. Přestože je systém pravděpodobně znám, jedná se snad pouze o jedince nebo malé skupinky, proto ho nyní zveřejňuji a dávám k dispozici všem. Možný historický původ systému se rozplývá v časech mezopotamie u semitských kmenů (pražidů), kteří pro důležitá rozhodnutí používali náboženský artefakt Urim a Thummim a poznávali tak Boží záměr, pravdu nebo budoucnost, která se jinak dala vyčíst skrze sny a proroctví (zjevení).

Jednalo se o metodu losování. Je zde jistá podobnost s babylonskými tabulemi osudu, které v principu samotném vytvářejí kosmický řád a sdělují budoucnost zamýšlenou horním světem nebes. Urim a Thummim je popisován jako deska posázená dvanácti drahokamy, kterou nosil na hrudi velekněz. V babylonu byl nositelem podobné desky Marduk. Hebrejská tradice úplně přesně neví, jak se ono biblické losování dělo a spekuluje, že to bylo buď pomocí písmenek Božího jména, Božích jmen nebo pomocí dvou kamenů vložených do váčku, kdy rozhoduje první vytažený, ale to zamítá kabalista Abraham Abulafia a sám usuzuje, že losování muselo proběhnout zcela jiným způsobem, které spíše odpovídá podobě dvou mincí a snaží se velmi opatrně popsat v podstatě stejný princip, který jsem jednoho večera obdržel hlubokým rozjímáním. Proto usuzuji, že systém je znám přinejmenším těm, kteří se ho pokusili zhotovit dle zmíněného autora nebo k němu přišli cestou inspirace.

Princip není nijak závislý na tom, zda je konkretizován do polodrahokamů, kovů, kostí, dřeva, kamenů nebo jiné materiální formy, sám o sobě je řádem strukturujícím univerzum a neexistuje pro něj pouze jediná možná podoba. Skutečná rekonstrukce Urim a Thummim by nebyla nijak ověřitelná a sama možnost nabízená Abulafiou asi ani nebyla oficiálně reflektována a proto bude divinace pražidů, kteří pro své učení nepoužívali žádné písmo a vše tradovali ústy a pamětí, metodou stále zapomenutou a ztracenou.

Snad mi odpustíte, že v podstatě jednoduchý věštecký systém uvádím složitě a navíc sám doznávám, že není ani můj a je odvoditelný od středověkého autora kabaly, přestože vše podávám tak, že tuto skutečnost jsem objevil spíše náhodně a to dlouho po mé vlastní formulaci, kdy jsem si zmíněného kabalistu otevřel na stránce, která se danou problematikou podoby Urim a Thummim zabývala. Na jednu stranu mohu říci, že systém je starý a možná je odhaleným systémem velekněží, který popisuje Mojžíš a Samuel, ale na druhou stranu to nelze s jistotou tvrdit.


Princip divinace funguje skrze dva elementy, aktivní a pasivní ve formě projevení a neprojevení. V přeneseném smyslu máme ruku pravou a levou: Dávající a přijímající, která má dlaň a hřbet, určující jejich aktivní a pasivní formu.

 

Chceme-li uctít tradici, budeme mít dvě mince, jednu zlatou-sluneční a druhou stříbrnou-měsíční, a do obou vyryjeme rovnostranný trojúhelník. Hodíme-li je směrem k nebesům a necháme spadnout na zem, dostaneme čtyři možné podoby losování: 

líc-Zlatá a rub-Stříbrná

rub-Zlatá a líc-Stříbrná

rub-Zlatá a rub-Stříbrná

líc-Zlatá a líc-Stříbrná 

Pokud do celého systému dosadíme živlový koncept, bude samotný zlatý líc ohněm, stříbrný líc vodou a dva losované ruby vzduchem a dvě líce zemí (nebo naopak). Tím bychom získali i jednotlivá písmenka Tetragramatonu.

Bez těchto konceptů by měly dané možnosti význam:

Aktivní (zlatý trojúhelník)

Pasivně-Aktivní / Aktivně-pasivní (oba trojúhelníky)

Pasivní (stříbrný trojúhelník)

Prázdný / Pasivně-Pasivní (žádný trojúhelník)

Forma mincí může být samozřejmě přizpůsobena možnostem zhotovitele záměnou materiálu, barvy nebo symbolů, protože důležitý je princip. Můžeme tak mít i mince stejné a na jednu zakreslit pouze symbol plus (+) a na druhou mínus (–) a divinace na otázku proběhne v následujících losech:

plus (+)

plus a mínus (+) a (-)

mínus (-)

ani plus ani mínus (obě prázdné)

Je to velmi jednoduché a univerzální systém divinace může používat úplně každý. Nemusíte znát písmo nebo mít speciální schopnosti, stačí hodit mincemi a máte odpověď na vaši otázku.


Abraham Abulafia (1245 až cca 1292) – příspěvek o Urim a Thummim jsem pravděpodobně zahlédl v Sefer ha-Ot (Knize znamení)

  • 15
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Diskuze k článku:

1 Komentář v diskuzi k článku: "Univerzální divinační systém"

avatar
666
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
WANKES
Host

Všechny systémy jsou postaveny na principu živlů. Tohle konkrétní mi přijde jako velmi ořezaná verze I ťing