Základy práce s dechem  0

Pokud chcete zlepšit svůj stav pomocí dechu, zkuste následující praxi.
Posadíte se na židli, budete mít rovná záda, ruce položíte na vrchní část stehen. Dech necháte přirozeně volný a oči pootevřené nebo zavřené. Vědomím vystoupáte či se zaměříte pozorností směrem nahoru a dýchat začnete až po naladění se na rozšířený stav vědomí a zaměření se na konkrétní kvalitu, kupříkladu zdraví, harmonii a rovnováhu. Představíte si myšlenku a pokusíte se vnímat a cítit její obsah. Imaginujete. Jakmile svým vědomím uchopíte a obsáhnete žádané kvality, začnete používat dýchání k vnitřnímu působení.

Při nadechování kvalitu vtahujete dovnitř do svého středu. Při zadržení celou myšlenku plně zvnitřníte. Při výdechu zesílíte a zvětšíte přítomnost myšlenky v těle. Po výdechu pak vnímáte myšlenku samu v její obecnosti a duchovním zdroji jakoby kolem sebe nebo i z hora.

 

1) Sednete si s rovnými zády a máte oči pootevřené nebo zavřené, dle vašich možností. Zaměřte pozornost nad hlavu a do vyššího rozměru. Myslete a ciťte zvolenou kvalitu. Kupříkladu zdraví. Ladění se na představu věnujte potřebný čas. Představujte si zdraví v co největším rozsahu, jak jste plně zdraví a všechno v těle, duši a duchu pracuje a funguje v plné životní síle. Tak uchopíte tuto myšlenku a pocit v podobě představy – obrazu – a po dobu vědomého dýchání se nenecháte rozptylovat ostatními myšlenkami a pocity. Udržujte obraz myšlenky a citu.

 

2) Nadechujte se a představu z vyšší roviny nad hlavou vtahujte pomocí dechu do svého nitra – tělesného, duševního i duchovního středu. Myšlenku tak pomocí dechu přenesete z roviny, kde je představována do vlastní bytosti a vtělíte ji.

 

3) Krátce dech zadržte a představu ve svém centru stabilizujte a upevněte. Ztotožněte se s myšlenkou, jak to nejvíce jde.

 

4) Vydechujte a představu rozšiřujte a zhušťujte v celé vaší bytosti. Do celého těla, do celé duše a do celého ducha. Všechen vnitřní prostor naplňte zvoleným obrazem.

 

5) Po výdechu chvíli počkáte a při tom se hlouběji a více ztotožníte s myšlenkou, pocitem a představou.

 

6) Opakujete body 2 až 5 s narůstající intenzitou a jistotou do počtu sedm a výše. Až nakonec ustanete a dýcháte bez jakékoli snahy a pouze sedíte. Pokud cvičení děláte správně, bude chvíli probíhat určitá setrvačnost a pár nádechů, výdechů i prostoru mezi nimi, bude ve zvolené kvalitě představy bez jakéhokoli úsilí. Po cvičení dejte prostor i této fázi a cokoli dalšího dělejte až po zažití praxe a ukončení jejího přirozeného působení.

 

Dech je cyklus se čtyřmi fázemi jako Měsíc. Je možné praxi umocnit skrze fáze: Na úplněk dýchejte pro dosažení, realizaci a naplnění, při ubývání pro odstranění, ukončení a ubytí, při novu pro spojení, splynutí anebo vyslání, vypuštění a vybití a při dorůstání Měsíce pak pro zvětšení a zvýšení či nabývání.

Pokud chcete nějakou kvalitu, stav či pro příklad negativitu odstranit, tak při nádechu kvalitu vytahujete ze sebe nahoru. Po nádechu ji nahoře celou podržíte a při výdechu ji rozpouštíte v okolí, či ji vracíte dále nahoru a do prostoru. Po výdechu je uchopená kvalita pryč a je celá daleko v okolí nebo zpátky ve svém duchovním zdroji.

Dechem a zaměřenou myslí působíte na sebe dle svého záměru.

Sedm dechů je zpočátku minimum, ale pokud se naučíte tímto způsobem se sebou pracovat, může stačit půldech, krátký setinový pohyb z celé kapacity nebo nakonec jen záměr takový být. Kupříkladu být zdraví, harmoničtí a v rovnováze. V důsledku praxe s vědomým dechem se učíte hlubší práci se sebou a kultivujete vnitřní kvality a schopnosti typu zvětšení či umenšení jedné své části vůči ostatním součástem nebo obecnému potenciálu.

Pozorností zaměřenou nahoru se otevíráte mentálnímu prostoru a duchovnu obecně, jde o abstraktní prostor duše a ducha a s fyzickým dýcháním je cvičení spojeno pro základní uchopení principu, který v rámci praxe uchopíte jako duševní a duchovní dýchání.

Ve vyšší rovině je dech jako cestování po symbolu Slunce jakožto kruhu s bodem uprostřed. Nádech je cesta z nekonečna reprezentovaného kruhem do bodu ve středu, kde je i stav zadržení po nádechu. Výdech je pak cesta ze středu do nekonečna a tedy z bodu do kruhu. Stav po výdechu je v nekonečnu na kruhu. Jde tedy o soustředění, kumulaci a stažení se z okolí při nádechu a uvolnění, rozptýlení a rozpuštění se v okolí při výdechu.

Rozpuštění myšlenky nebo nabytí a zesílení myšlenky nemusíte dělat dechem, ale pokud začínáte, naučíte se skrze fyzický dech pracovat na mentální i citové rovině.

Dýchání prány jako oživujícího principu není jenom fyzické plnění plic, ale i duševní a duchovní dýchání.

Vědomé dýchání je velmi užitečná praxe s všestranným užitím nejen pro působení na sebe, ale také na své okolí. Jako u každé praxe je třeba vnímat celkové působení na vlastní bytost a řídit se svým nejlepším úsudkem, vyvarovat se extrémů a nevzdávat to, pokud se výsledky a změny nedostavují hned.

 

Základní meditace s dechem je při použití myšlenky a představy bílého a zářivého prostoru světla jakožto sféry nebe, která se rozprostírá či do které se vstupuje nad hlavou cca 30 až 40 centimetrů. A představy středu bytosti, který může být na fyzické úrovni ve středu těla kolem nebo pod oblastí pupíku, ale v rámci bytosti je uvnitř duše i ducha. Při nádechu sestupuje světlo dovnitř do středu celé bytosti, při zadržení působí a září do celé bytosti, při výdechu se vynáší veškeré negativity z bytosti do prostoru nad hlavou a po vydechnutí se rozpouští v prostoru nebeského světla. Medituje se s dechem a vykonává se aktivně vnitřní práce, očišťuje se od negativit a naplňuje a spojuje se se září a nebeskou kvalitou, kterou dokážete najít v mysli. Při meditaci mějte co nejpomalejší nádech i výdech a opět můžete začít u sedmi dechů, ale pokračovat můžete libovolně dál. Indové říkají do rozpuštění se v nebeské záři.


Diskuze k článku:

avatar
666
  Subscribe  
Upozornit na